
Pozorišna 13, 75 000 Tuzla, Bosna i Hercegovina
Predstavnici devet organizacija koja okupljaju mlade sa područja Tuzlanskog kantona potpisali su danas ugovore sa Fondacijom tuzlanske zajednice i dobili bespovratna sredstva u ukupnom iznosu od 27.860 KM za implementaciju aktivnosti od značaja za mlade u zajednicama. Organizacije su podržane kroz Fond za mlade, a sredstva osigurana kroz projekat “Jačanje civilnog društva i demokratske kulture u TK“ kojeg Fondacija tuzlanske zajednice provodi uz podršku Njemačkog ministarstva za ekonomiju i razvoj i Freudenberg fondacije.
Podržan je projekat kojim mlade promovisati mentalno zdravlje i razbijati tabue koji prate ovu temu, projekat kojim se oprema centar za mlade u Klokotnici, zatim projekat edukacije mladih iz osnova automatizacije, ekološki projekat očuvanja jezera Snježnica, razvijanja kritičkog mišljenja i političke pismenosti kod mladih, promocije zdrave ishrane, te edukacije mladih iz osnova upravljanja projektima i organizaciji rada u nevladinim organizacijama.
Podržan je i projekat GTHub, kojim Udruženje mladih žena GirlThing u Tuzli osniva colearning space, odnosno mjesto na kojem će studenti moći nesmetano učiti i pripremati ispite. Udruženje s ovim rješava problem nedostatka dostupnih prostora za učenje za studente u Tuzli, ali i pravi iskorak prema boljoj održivosti udruženja.
„Projekat bi obezbijedio pristupačan i opremljen prostor za individualno učenje, osigurao bi udurženju jedan manji prostor za administrativni rad, ali što nam je posebno važno jeste da mi s ovim projektom stvaramo preduslove za jačanje održivosti organizacije i bolje usmjeravanje njenog rada“, kazala je Lejla Bašić, predsjednica udruženja.
Neformalna grupa učenika dramske sekcije Savremene umjetničke škole iz Tuzle svojim projektom će pripremiti i odigrati predstavu koja tematizira položaj djece bez roditeljskog staranja. Predstava je ujedno i završni projekat maturanata ove škole.
„Glavna tema predstave bavi se nedostatkom svijesti o nepovoljnom društvenom položaju i stigmatizaciji djece i mladih u institucijama za djecu bez roditeljskog staranja. Smatramo da je ovo jako stvaran problem, o kojem se nažalost ne zna mnogo. Mi želimo skrenuti pažnju na ovu temu i uticati na ljude, posebno na mlade, i dati svoj doprinos“, kaže Dalila Dea Stolica, jedna od inicijatorica projekta.
Svjesni činjenice da mladi aktivisti predstavljaju ključni faktor u procesima društvenog razvoja, unoseći svježu energiju, jedinstvene perspektive i inovativnu snagu u inicijative za promjene, Fondacija tuzlanske zajednice ovim pristupom nastoji osnažiti i inspirirati mlade ljude da kroz proaktivno djelovanje, entuzijazam i kreativnost stvaraju pozitivne promjene u društvu.
Ova inicijativa je implementirana kroz program Omladinske banke Fondacije tuzlanske zajednice, koji na originalan način angažira mlade u aktivnostima koje doprinose boljitku zajednice. Kroz ovaj program razvijamo mrežu mladih članova, koji preuzimaju odgovornost donošenja odluka i raspodjele grantova za projekte vođene od strane mladih širom Tuzlanskog kantona. Finansijska podrška usmjerava se na projekte koji donose dobrobit zajednici, koje osmišljavaju i realiziraju mladi od 15 do 30 godina starosti, s krajnjim ciljem rješavanja izazova s kojima se suočavaju i mladi i sama zajednica.