
Pozorišna 13, 75 000 Tuzla, Bosna i Hercegovina
U tuzlanskom naselju Kiseljak Elvira Bijelić Kušljugić već dvadeset godina gradi mostove između romskih porodica i institucija, sa jednom misijom u fokusu - da svako romsko dijete dobije obrazovanje koje zaslužuje. Kao romska medijatorica i mentorica Elvira je upoznala svaku porodicu, te je svoje svakodnevno prisustvo u zajednici i povjerenje koje je stekla koristila kako bi porodice uvjerila u važnost osnovnog obrazovanja, podržavajući učenike stipendijama, besplatnim autobuskim kartama, ali i nabavkom školskog pribora, užina, obuće i odjeće.
„U početku su medijatori i mentori radili sve kako bi obrazovanje postavili kao normu u ovoj zajednici, ali bilo je teško, jer često je nedostajala komunikacija između roditelja i institucija. Niko nije znao stvarni opseg problema, pa nije bilo ni cjelovitih rješenja. Ono što je bilo vidljivo jesu stotine i stotine neopravdanih izostanaka i veliki broj djece neupisane u prvi razred“, kazala nam je Elvira, medijatorica imenovana ispred Evanđeoske crkve, dugogodišnjeg partnera Fondacije u oblasti razvoja romske medijacije u okviru pedagoške radionice.
Sve se mijenja 2018. godine kada se u zajednici, na inicijativu Fondacije tuzlanske zajednice, počinje primjenjivati model „Pedagoške radionice“, novi sveobuhvatni pristup koji je povezao školu sa Centrom za socijalni rad i romskim medijatorima, ali i ostalim institucijama i organizacijama koje su radile sa romskom populacijom. Pedagoška radionica je pretpostavila partnersku saradnju svih organizacija i institucija čija su nadležnost i oblast rada zaštita djece i podrška njihovom učenju i razvoju. Glavna svrha pedagoške radionice je uključivanje i zadržavanje djece i mladih u obrazovnom procesu na način koji će osigurati da nijedno dijete ne bude izuzeto iz obrazovnog procesa niti da bude zapostavljeno tokom školovanja, a kako bi se osiguralo ispunjenje njegovog individulanog razvoja.
Fondacija tuzlanske zajednice ovaj model implementira u MZ Kiseljak u partnerstvu sa Međunarodnim interaktivnim otvorenim školama MIOS, OŠ Kiseljak, JU Centar za socijalni rad Tuzla, Evanđeoskom crkvom, JU Dom zdravlja Tuzla, Udruženjem “Zemlja djece u BiH” i UG Bolja budućnost.
Indira Bajramović, predsjednica Udruženja Bolja budućnost koje je već godinama prisutno u ovom naselju, smatra da je angažman medijatora i medijatorki opšte prakse i primjena modela Pedagoške radionice višestruko opravdao svoje postojanje.
"Ne samo da se kvalitet života ljudi poboljšao, nego su i udruženja i institucije na ovom području imala ogromne koristi, jer svakodnevno dolaze do informacija sa terena o tome koji su problemi aktuelni i prioritetni za rješavanje. Smatram da je prednost medijatora i medijatorki u tome što nisu ograničeni sa mehanizmima pomoći, nego upravo uz podršku institucija, međusektorskih komisija i matičnih udruženja uz adekvatna znanja i vještine učinili značajne promjene i pomake u romskim zajednicama". kazala je Bajramović.
U periodu od tri godine primjene ovog modela, broj izostanaka je smanjen na prosjek škola u TK, a u prethodnih pet godina sva djeca dozrela za upis pravovremeno su i upisana u osnovno obrazovanje. U godinama koje su uslijedile, stanje je bilo sve bolje i bolje. Evanđeoska crkva kao dio Pedagoške radionice je u Društvenom centru Kiseljak svakodnevno nakon redovne nastave organizovalo časove na kojima su volonteri iz zajednice radili zadaću sa djecom, dok je Udruženje Početak, čija je Elvira predsjednica, od ove godine počelo raditi i sa predškolskom djecom, pripremajući iz za prvi razred.
„Djeca su puno spremnija za školu, socijalizovana su, znaju se ponašati u učionici, a također imamo priliku i prepoznati ukoliko dijete ima probleme u govoru ili sluhu, pa možemo na vrijeme reagovati“, objašnjava Elvira.
Nakon dvadeset godina rada, ova žena i dalje svakodnevno obilazi porodice, rješava probleme - od najjednostavnijih poput održavanja higijene do kompleksnih pitanja školovanja - i gradi bolju budućnost za romsku djecu. Njen rad pokazuje da je promjena moguća kada postoji most između institucija i zajednice, i kada se taj most gradi s povjerenjem, razumijevanjem i neiscrpnom predanošću.
Pegadoška radionica je realizovana u okviru projekta "Inkluzivni razvoj zajednice Kiseljak, za unapređenje socijalno ekonomskog aspekta života građana, posebno Roma", koji Fondacija provodi u partnerstvu i uz finansijsku podršku Freudenberg fondacije i Njemačkog saveznog ministarstva za vanjski razvoj (BMZ).
Pegadoška radionica je realizovana u okaviru projekta "Inkluzivni razvoj zajednice Kiseljak, za unapređenje socijalno ekonomskog aspekta života građana, posebno Roma", koji Fondacija provodi u partnerstvu i uz finansijsku podršku Freudenberg fondacije i Njemačkog saveznog ministarstva za vanjski razvoj (BMZ).