Pozorišna 13, 75 000 Tuzla, Bosna i Hercegovina
Danas je u 11 sati u prostorijama novog Društvenog centra Kiseljak otvorena izložba „Na marginama društva- priča Roma“. Radi se o zajedničkom projektu Misije OSCE u Bosni i Hercegovini, Centra za postkonfliktne situacije u BiH, Fondacije tuzlanske zajednice i Udruženja građana „Artsinteza“.Izložba Na marginama društva- priča Roma“ jedan je od prvih javnih događaja u novom Društvenom centru Kiseljak.
“Izgrađeni društveni dom pruža ovom mjestu šansu da ponovo bude centar okupljanja i realizacije brojnih kulturnih, sportskih i društvenih događaja, koji su mu dugo vremena neopravdano bili uskraćeni. Njegovo postojanje, ujedno je i dokaz da ako se želi i hoće, sve je moguće. Da granice i nemoguće ne postoji. Izložba je osmišljena sa ciljem da pruži priliku pripadnicima Romskih zajednica da podijele svoje priče i lična svjedočenja, koja su u suprotnosti sa široko zastupljenim stereotipima i pogrešnim prcepcijama o Romima. Izložba treba da podstakne podizanje nivoa svijesti i razumjevanja o izazovima sa kojima se suočavaju bosanskohercegovački Romi. Svaka podijeljena priča je jedno svjedočanstvo o tome da se snovi i želje mogu ostvariti i da se preko iscrtanih margina, ipak može preći.
Priče postavljene na izložbi imaju svoje autore ali i fotografije koje ih prate nose poruke koje nas pozivaju kao sudionike u nijemom posmatranju sveobuhvatne nejednakosti i podvojenosti na ovom malom prostoru koji zauzimamo da promišljamo, da se pitamo, da dajemo odgovore.Fotografije je uradila međunarodna grupa fotografa: Mirko Pincelli (Italija), Aldin Fafulović, Armin Durgut i Vedran Živković (BiH), te Brad Hobbs (Engleska). Oni su Rome upoznavali u njihovoj svakodnevnici, ne veseloj i ohrabrujućoj, opterećenoj teškim uslovima življenja. Vremenom su otkrivali, koliko ljudskosti, topline, hrabrosti i nadarenosti kriju u sebi. Otkrivali su koliko vole život u svoj njegovoj punoći. Posebno na portretima, njihovu zabrinutost, ali i osmijeh, razdraganost i raširene ruke koje bi grlile cijeli svijet. Te ljude, mlade, djecu koje svakodnevno susrećemo, htjeli su nam približiti i na ovaj način ukazati da su tu sa nama, a ne pored nas. A, njima poslati poruku da uvijek postoji mogućnost izbora i da stremiti ka višem i boljem nije nemoguće, istakla je Mirjana Tahirović, predsjednica udruženja građana „Artsinteza“ na otvaranju izložbe.
Jasna Jašarević, direktorica Fondacije tuzlanske zajednice, u svom govoru istakla je kako su priče motivirajuće i trebaju biti inspiracija za druge te pozvala sve da se zajedno borimo protiv predrasuda, diskriminacije i stereotipe.
Izložba ostaje otvorena do do 5. septembra 2019. godine u Društvenom centru Kiseljak, a ulaz je slobodan.