Pozorišna 13, 75 000 Tuzla, Bosna i Hercegovina
Kroz svoj program Omladinske banke Fondacija tuzlanske zajednice već dvadeset godina radi na osnaživanju mladih, učešću u procesu donošenja odluka kroz dodjelu grantova i na stvaranju boljih uslova za mlade u lokalnim općinskim administracijama. U cilju kreiranja boljih mehanizama za rad sa mladima, Fondacija je potpisala ugovore sa devet općina i gradova Tuzlanskog kantona, kroz koje je intenzivno uključila mlade u zagovaračke procese koji se odnose na ostvarenje prava mladih definisanih Zakonom o mladima Federacije Bosne i Hercegovine.
U kontekstu ograničene implementacije ovog zakona, mladi tim Omladinske banke ove godine je nastavio razgovore službenicima za mlade u ovih devet, ali i u ostale četiri općine s kojima Fondacija nema potpisan sporazum, s ciljem stvaranja održivih promjena koje će mladima omogućiti da ostvare svoj puni potencijal.
Shvatajući da formalni poziv za implementaciju Zakona o mladima FBiH nije dovoljan, tim Omladinske banke predvođen koordinatoricom programa za mlade Fondacije Belmom Skopljaković, posljednjih sedmica je vodio intenzivne razgovore sa službenicima, mapirajući trenutno stanje u zajednicama i uključujući mlade u procese zagovaranja.
Investiranje u budućnost
Ovakav pristup ne samo da prati sprovođenje Zakona, već i osigurava da glas mladih bude usklađen sa stvarnim potrebama njihovih zajednica, ali ih i predstavlja lokalnim zajednicama kao voljne aktere u provođenju i kreiranju politika koje se tiču mladih.
„Gotovo u svakoj lokalnoj zajednici sastancima su prisustvovali mladi iz tih zajednica, što je posebno bitno jer su dobili jedinstvenu priliku da upoznaju ljude koji donose važne odluke u njihovim zajednicama, da osjete podršku svojih lokalnih vlasti i dobiju inspiraciju za buduće zajedničke projekte. Kroz otvorene razgovore, naši mladi su podijelili svoje ideje, potrebe i želje za boljom budućnošću, što je za njih bio korak ka stvaranju zajednice u kojoj se njihov glas čuje i uvažava“, kazala je Skopljaković.
I za službenike za mlade su sastanci bili vrlo korisni, jer su imali priliku se upoznati sa predstavnicima mladih koji su spremni kreirati nove perspektive za mlade u tim zajednicama.
„Kao službenik za mlade, bila mi je čast ugostiti mlade iz naše zajednice, grada Živinica, koji svojim aktivizmom i željom za promjene pokazuju ogroman potencijal. Njihova posvećenost i entuzijazam ne samo da inspirišu lokalne vlasti, već i meni lično daju dodatnu motivaciju u radu s mladima. Njihove ideje i trud ključni su za stvaranje boljih uslova za život u našoj zajednici", kazao je Elvir Sinanović, viši stručni saradnik za mlade, sport i NVO Grada Živinice.
Kroz Omladinsku banku, mladi iz cijele zajednice stiču vrijedna znanja i vještine za aktivno učešće u donošenju odluka. Ovo ne samo da unapređuje njihovo razumijevanje lokalnih politika, već i jača njihov osjećaj odgovornosti i vlasništva nad procesima koji direktno utiču na njihovo blagostanje.
Iskustva mladih
Više od dvadeset mladih članova OB-a prisustvovalo je sastancima i po prvi put imalo priliku upoznati se s ljudima koji odlučuju o politikama koje oblikuju živote mladih u lokalnim zajednicama. Djelić ovog iskustva donosimo u njihovim svjedočenjima.