preloader__image

Kroz svoj program Omladinske banke Fondacija tuzlanske zajednice već dvadeset godina radi na osnaživanju mladih, učešću u procesu donošenja odluka kroz dodjelu grantova i na stvaranju boljih uslova za mlade u lokalnim općinskim administracijama. U cilju kreiranja boljih mehanizama za rad sa mladima, Fondacija je potpisala ugovore sa devet općina i gradova Tuzlanskog kantona, kroz koje je intenzivno uključila mlade u zagovaračke procese koji se odnose na ostvarenje prava mladih definisanih Zakonom o mladima Federacije Bosne i Hercegovine.  

U kontekstu ograničene implementacije ovog zakona, mladi tim Omladinske banke ove godine je nastavio razgovore službenicima za mlade u ovih devet, ali i u ostale četiri općine s kojima Fondacija nema potpisan sporazum, s ciljem stvaranja održivih promjena koje će mladima omogućiti da ostvare svoj puni potencijal. 

Shvatajući da formalni poziv za implementaciju Zakona o mladima FBiH nije dovoljan, tim Omladinske banke predvođen koordinatoricom programa za mlade Fondacije Belmom Skopljaković, posljednjih sedmica je vodio intenzivne razgovore sa službenicima, mapirajući trenutno stanje u zajednicama i uključujući mlade u procese zagovaranja. 

Investiranje u budućnost 

Ovakav pristup ne samo da prati sprovođenje Zakona, već i osigurava da glas mladih bude usklađen sa stvarnim potrebama njihovih zajednica, ali ih i predstavlja lokalnim zajednicama kao voljne aktere u provođenju i kreiranju politika koje se tiču mladih. 

 

„Gotovo u svakoj lokalnoj zajednici sastancima su prisustvovali mladi iz tih zajednica, što je posebno bitno jer su dobili jedinstvenu priliku da upoznaju ljude koji donose važne odluke u njihovim zajednicama, da osjete podršku svojih lokalnih vlasti i dobiju inspiraciju za buduće zajedničke projekte. Kroz otvorene razgovore, naši mladi su podijelili svoje ideje, potrebe i želje za boljom budućnošću, što je za njih bio korak ka stvaranju zajednice u kojoj se njihov glas čuje i uvažava“, kazala je Skopljaković. 

I za službenike za mlade su sastanci bili vrlo korisni, jer su imali priliku se upoznati sa predstavnicima mladih koji su spremni kreirati nove perspektive za mlade u tim zajednicama. 

„Kao službenik za mlade, bila mi je čast ugostiti mlade iz naše zajednice, grada Živinica, koji svojim aktivizmom i željom za promjene pokazuju ogroman potencijal. Njihova posvećenost i entuzijazam ne samo da inspirišu lokalne vlasti, već i meni lično daju dodatnu motivaciju u radu s mladima. Njihove ideje i trud ključni su za stvaranje boljih uslova za život u našoj zajednici", kazao je Elvir Sinanović, viši stručni saradnik za mlade, sport i NVO Grada Živinice. 

Kroz Omladinsku banku, mladi iz cijele zajednice stiču vrijedna znanja i vještine za aktivno učešće u donošenju odluka. Ovo ne samo da unapređuje njihovo razumijevanje lokalnih politika, već i jača njihov osjećaj odgovornosti i vlasništva nad procesima koji direktno utiču na njihovo blagostanje. 

Iskustva mladih 

Više od dvadeset mladih članova OB-a prisustvovalo je sastancima i po prvi put imalo priliku upoznati se s ljudima koji odlučuju o politikama koje oblikuju živote mladih u lokalnim zajednicama. Djelić ovog iskustva donosimo u njihovim svjedočenjima. 

Ermina Bojić (17 godina), Banovići - Za mene takvi sastanci predstavljaju priliku da dobijemo uvid u funkcionisanje administracije i toga kako se vode procesi koji oblikuju društvo. Osjećaj da sam dio diskusije u kojoj se razmatraju bitne teme pomaže mi da shvatim koliko je važno da mladi poput mene budu uključeni u aktivnosti i tokove naše zajednice. Također, imala sam priliku da čujem različite perspektive od svojih kolega te od iskusnog službenika koji je bio tu. Ovakav sastanak me je baš ohrabrio, učinio samopouzdanijom i pokazao da je svaki naš glas vrijedan. Pored toga, još jedna značajna lekcija koju sam ponijela sa sobom je važnost zajedničkog rada i kako različite ideje i iskustva doprinose boljem razumijevanju problema i pronalaženju efikasnijih rješenja. 
Adnan Ramić (18 godina), Teočak - Smatram da se prostor za naš glas i naše potrebe sve više otvara. Postoji osjećaj da možemo doprinijeti svojim idejama i da se naša mišljenja cijene, bilo kroz sudjelovanje u projektima, volontiranje ili čak kroz suradnju s lokalnim vlastima. Kroz razne inicijative koje se organiziraju, poput radionica, edukacija i kulturnih događanja, osjećam da imamo priliku rasti i razvijati se, dok istovremeno pozitivno utječemo na zajednicu u kojoj živimo. Vjerujem da je ovo odličan temelj za daljnji napredak zajednice. Uz veće uključivanje mladih u planiranje i donošenje odluka, možemo zajednički raditi na stvaranju inovativnih rješenja koja odgovaraju potrebama svih generacija. Na taj način, zajednica može postati otvorenije, dinamičnije i podržavajuće mjesto za sve nas 
Ilvana Hankić (17 godina), Lukavac - Razgovarali smo o aktuelnim izazovima sa kojima se suočavaju mladi u našem gradu, kao i o mogućnostima unapređenja infrastrukture i programa podrške. Ovaj sastanak me dodatno motivisao da doprinosim zajedničkom cilju osnaživanja mladih u našem gradu.  Imali smo produktivan dijalog o konkretnim koracima za poboljšanje uslova za mlade u našoj zajednici. Diskutovali smo o programima obrazovanja, zapošljavanja, kao i o potrebama za kulturnim i sportskim sadržajem prilagođenim mladima. Razgovor je bio inspirativan i ukazao na mogućnosti stvaranja boljeg ambijenta za mlade u Lukavcu. Ovo je bila odlična prilika za uključenje u društveni život grada, te kroz ovakve prilike imamo mogućnost direktne uključenosti u  u iste, kojima se ja istinski radujem. 
Lana Bećirović (16 godina), Tuzla - Na sastanku smo dobili dosta važnih informacija o položaju mladih i zakona o mladima, što je prilično važno jer po mom mišljenju, mladi nisu dovoljno upućeni u postojanje zakona i njegovo sprovođenje. Dotaknuli smo se i teme raširenosti vijesti vezanih za mlade, prvenstveno stipendija, što je mladima vrlo bitno. Tuzla kao grad ispunjava zakone i samim tim pruža podršku zajednici mladih. U Tuzli, također, postoji dosta aktivnih omladinskih organizacija kroz koje se daje prilika učešća u vijeću mladih. Još jedna vrlo bitna stavka je otvorenost za promjene i mogućnost razgovora što bismo svakako trebali promovirati, jer mislim da grad ima dosta kvalitetnih mladih ljudi koji bi uz podršku gradske uprave unaprijedili našu zajednicu. 
Kenan Imamović (18 godina), Živinice - Kao mlada osoba koja se zalaže za poboljšanje uslova za mlade, ovaj sastanak mi je bio jako koristan. Na sastanku smo razgovarali formiranju Vijeća mladih, obezbjeđivanju prostora za omladinske organizacije i istraživanje položaja mladih u Živinicama. Iako me brine nezainteresovanost mladih za uključivanje u društvene procese, vjerujem da se to može promijeniti ako im pružimo malo više podrške i ohrabrenja. Ako mladima pokažemo da su njihove ideje važne i da imaju podršku lokalne zajednice, siguran sam da će se sve više njih uključivati u aktivnosti koje doprinose razvoju našeg grada. Uz pozitivnu saradnju i konkretne inicijative, vjerujem da možemo unaprijediti našu zajednicu i stvoriti okruženje u kojem se mladi osjećaju motivisano da doprinesu i ostave trag. 
Arlina Sulejmani (19 godina), Gradačac - Smatram da su ovi sastanci, održani u zgradama uprave sa službenicima za mlade, od izuzetnog značaja. Oni nam omogućavaju da predstavimo svoje stavove i potrebe, te da unaprijedimo zajednicu kako bi bolje odgovarala mladim ljudima. Nadam se da će se kroz ovu inicijativu postići pozitivne promjene i osnažiti uloga mladih u lokalnoj zajednici. Vjerujem da će se na temelju dogovorenih aktivnosti i strategija ostvariti željeni rezultati. Također bilo je korisno čuti različita mišljenja i perspektive o problemima sa kojima se kao zajednica suočavamo. Sve u svemu,  sastanak me ostavio sa osjećajem informisanosti i svjesnosti o koracima koje je potrebno poduzeti kako bismo unaprijedili položaj mladih, te se veselim daljnjoj suradnji.