Pozorišna 13, 75 000 Tuzla, Bosna i Hercegovina
Devedesetjednogodišnja A. K. iz Tuzle osoba je oštećenog vida i zbog spleta okolnosti nikada nije naučila pismo za slijepe. Prije nekoliko sedmica je do nje došla vijest da Udruženje osoba oštećenog vida Tuzla traži nove članove i bez oklijevanja se prijavila, odlučivši da prvo nauči Brajevo pismo. Za A.K. će savladavanje ovog pisma značiti veću samostalnost, ali i mogućnost da se lakše informira, da uživa u knjigama, komunicira s drugima, ali i da se uključi u zajednicu.
A.K. je jedna od najmanje petnaest osoba oštećenog vida, koje nikada nisu bile članovi ovog niti bilo kojeg sličnog udruženja, niti su bili upoznati sa pravima koje imaju kao osobe sa ovom vrstom invaliditeta.
Povećan broj članova
„Imamo ljude koji nam se javljaju koji nisu ni znali da imaju pravo na tuđu njegu, koji nisu znali da imaju pravo na neka pomagala i slično. A sve to smo postigli jednostavnim projektom kojim smo nastojali ojačati svoje udruženje, proširiti članstvo i doći do što većeg broja osoba oštećenog vida“, kazala je Tifa Tučić, direktorica udruženja.
Razvoj članstva je od ključnog značaja za svaku organizaciju civilnog društva, jer ono predstavlja pokretačku snagu organizacije. Članovi donose svježe ideje, različite perspektive i stručnost koja može unaprijediti rad organizacije, ali i proširiti direktni i indirektni uticaj koji organizacija može imati. Svjesni ovoga, predstavnici udruženja su upravo ovaj segment naveli kao ključan za dalji razvoj prilikom apliciranja na poziv Fondacije tuzlanske zajednice u okviru Programa jačanja organizacija civilnog društva.
Projekat kojim su aplicirali na poziv predviđao je pripremu interne digitalne baze članstva, za čije potrebe su kontaktirali sve osobe koje su od osnivanja udruženja imali u registru, ali je predviđao i javne pozive prema svim građanima oštećenog vida. Cilj je bio omasoviti članstvo iz nekoliko razloga – prvi je bio pružiti pomoć i podršku ovoj populaciji, a drugi je stvoriti kritičnu masu čiji se glas neće moći zanemariti.
Jačanje organizacija
„Nama je posebno važno zbog našeg članstva, da znamo kakve im usluge trebaju, da li se samostalno kreću, koji vid edukacije im treba. Upravo smo započeli i projekat s Pravnim fakultetom s namjerom da mapiramo probleme koje osobe sa invaliditetom imaju prilikom ostvarivanja svojih prava. Ovo je za nas još jedan korak u borbi protiv diskriminacije, jer na ovaj način ćemo poboljšati položaj i svakodnevnicu osoba oštećenog vida“, kazao je predsjednik udruženja Kasim Kahrimanović.
Iako je registrovano u Tuzli, udruženje ima i članove iz okolnih gradova i općina - Srebrenik, Gradačac, Kalesija, Sapna, Teočak, Čelić i Tuzla, te je vrijednost ovakve baze još i veća. Osim što će im koristiti da direktno pomažu osobama kojima je pomoć potrebna, s obzirom na raznolikost potreba osoba sa ovim invaliditetom, baza u perspektivi može služiti i kao alata za pravljenje strategija koje će tretirati osobe sa oštećenjem vida.