preloader__image

Fondacija tuzlanske zajednice kroz mentorsku podršku osnažila rad lokalnih udruženja, a ovaj mjesec kreće u novi ciklus sa dvanaest udruženja 

 

Jedanaest organizacija civilnog društva (OCD) sa područja Tuzlanskog kantona bile su uključene u Program jačanja kapaciteta OCD-ova koji Fondacija tuzlanske zajednice drugu godinu uzastopno provodi na području TK. Cilj Programa je tokom jednogodišnjeg ciklusa osnažiti kapacitete organizacija civilnog društva tako da njihov rad bude dugoročno održiv, transparentan, prepoznatljiv u lokalnoj zajednici i području djelovanja i, što je najvažnije, višestruko koristan za njihove članove i korisnike. 

Po završetku ciklusa 2023/2024. godine organizacije su dobile edukacijsku i mentorsko-savjetodavnu podršku, te ojačale svoje organizacijske kapacitete i unaprijedile odnos prema svojim korisnicima, ostavljajući tako veći uticaj u zajednici i području svog djelovanja. 

Edukacije prema prioritetima

Podršku su dobile UG Slovenačkog porijekla iz Tuzle, UG Mreža aktivnog starenja iz Tuzle, Omladinski pokret REVOLT Tuzla, Udruženje RE-SET iz Tuzle, UG Pčelica iz Živinica, UP Klub potrošača Tuzla, BZK Preporod Teočak, Ronilački klub Vidara Gradačac, BZK Preporod Kladanj, Udruženje građana oštećenog vida Tuzla, te Udruženje mladih TRIK iz Kalesije. 

Tokom jednogodišnjeg ciklusa za svih jedanaest organizacija su održane edukacije iz četiri oblasti, koje su organizacije odredile kao prioritetne za dalji razvoj: Priprema projektne aplikacije, Promocija i komunikacija s javnostima, Upravljanje i razvoj članstva, te Filantropija i prikupljanje sredstava. 

Od ukupno jedanaest organizacija koje su sudjelovale u programu, njih devet je zabilježilo značajan napredak u oblastima koje su bile predmet mjerenja. A mjerenje napretka obuhvatilo je ključne aspekte poput organizacijskog razvoja, razvoj članstva, unapređenje i rad sa korisnicima, kao i finansijsku održivost, te vidljivost udruženja, kao i njihovu transparentnosti u radu.  

Šest OCD-a su, u toku programa, dobili finansijsku podršku u iznosu od 6.000 do 8.000 KM za provedbu projekata kojim su jačali vlastite kapacitete. Jedna od organizacija čiji je projekat podržan je i Udruženje osoba oštećenog vida Tuzla, čiji je projekat podrazumijevao kreiranje digitalne baze članstva i poziv novim članovima za uključenje. Rezultat je bio najmanje petnaest novih članova, osoba oštećenog vida, koje nikada nisu bile članovi ovog niti bilo kojeg sličnog udruženja, niti su bili upoznati sa pravima koje imaju kao osobe sa ovom vrstom invaliditeta. 

Iskustva

„Imamo ljude koji nam se javljaju koji nisu ni znali da imaju pravo na tuđu njegu, koji nisu znali da imaju pravo na neka pomagala i slično. A sve to smo postigli jednostavnim projektom kojim smo nastojali ojačati svoje udruženje, proširiti članstvo i doći do što većeg broja osoba oštećenog vida“, kazala je Tifa Tučić, direktorica udruženja. CIJELU PRIČU PROČITAJTE OVDJE. 

Podržan je i projekat “Zelena učionica“ UG Pčelica iz Živinica, koje je zahvaljujući podršci kroz ovaj program opremilo učionicu za edukacije iz oblasti pčelarstva i ojačalo svoju poziciju u zajednici. 

“Ubrzo nakon finaliziranja projekta, uslijedilo je partnerstvo sa lokalnom školom, gdje sada funkcioniše pčelarska sekcija, kao i sa Tehnološkim fakultetom, čiji studenti redovno dolaze na edukacije u „Zelenu učionicu“, ali i posjećuju bazni pčelinjak udruženja”, kazao je Salim Halilbašić, jedan od osnivača udruženja. CIJELU PRIČU PROČITAJTE OVDJE. 

Novi ciklus podrške kroz Program jačanja kapaciteta OCD-ova Fondacija tuzlanske zajednice započinje u decembru kada potpisujemo ugovore sa dvanaest novih organizacija.