Pozorišna 13, 75 000 Tuzla, Bosna i Hercegovina
Ušuškana u padinama planine Konjuh, nalazi se "Zelena učionica", malo utočište za sve koji žele uroniti u svijet pčelarstva i posvetiti se održivom i ekološki prihvatljivom razvoju. Učionica je odgovor male grupe entuzijasta i profesionalnih pčelara na potrebe zajednice, ali i njihov instrument za jačanje udruženja oko kojeg se okupilo na desetine pčelara sa misijom da omasove pčelarstvo i da se pobrinu da generacijama koje dolaze zujanje pčela i med ne budu nepoznanica.
Inspiraciju za predan rad nalaze u upornosti pradjeda Mešana, nadarenog pčelara sa početka prošlog stoljeća, čiji se med jeo i na bečkom i na budimpeštanskom dvoru. Njegovi potomci, otac i sin Šahim i Salim Halilbašić danas tradiciju proizvodnje meda i veliku riznicu znanja koju imaju ne žele čuvati samo za sebe, te priču o vrhunskom medu od vrijesa, biljci u Tuzlanskom kantonu svojstvenoj samo području Konjuha, žele proširiti po cijeloj regiji.
Učionica kao katalizator promjena
„Zato smo 2017. i osnovali udruženje – željeli smo da dijelimo to znanje. Svjesni smo i da mi ne znamo sve o pčelarstvu, da ima i drugih koji imaju slična iskustva, te smo odlučili na ovaj način da razmjenjujemo iskustva“, kazao je Šahim Halilbašić, predsjednik udruženja.
Osnivanjem udruženja pčelarstvo je postalo mnogo više od porodične tradicije - postalo je kreator ostavštine koju pčelari žele podijeliti sa svojom zajednicom, pogotovo mladima. Čak i prije osnivanja udruženja, ova grupa pčelara je ugošćavala učenike iz lokalnih škola, želeći u njima probuditi ljubav prema pčelama i prirodi. Međutim, nedostajao je prostor u kojem bi svoje edukacije mogli omasoviti.
„Odlučili smo se okrenuti Fondaciji, koja je imala program jačanja organizacija. Ovaj projekat je podrazumijevao opremanje prostora pogodnog za edukacije, koji će biti mjesto susreta pčelara, voćara, poljoprivrednika i koji će pomoći proširiti našu priču o održivom razvoju i izvan podnožja Konjuha“, kazao je Salim Halilbašić, jedan od osnivača udruženja i nastavnik u obližnjoj školi.
Ubrzo nakon finaliziranja projekta, uslijedilo je partnerstvo sa lokalnom školom, gdje sada funkcioniše pčelarska sekcija, kao i sa Tehnološkim fakultetom, čiji studenti redovno dolaze na edukacije u „Zelenu učionicu“, ali i posjećuju bazni pčelinjak udruženja.
„To što studenti imaju pristup znanju koje ovi pčelari imaju je od neprocjenjive vrijednosti. S druge strane, uključivanjem fakulteta unapređujemo mogućnosti istraživanja i akademske rasprave o ekološkim pitanjima, otvarajući put za inovativna rješenja i informisane odluke koje koriste čitavom društvu“, kazao je profesor Noćajević.
Dugoročno jačanje organizacije
Sa uozbiljavanjem priče o pčelarstvu, udruženje je uspostavilo i nova partnerstva. Uspostavljena je konkretnija saradnja sa Gradom Živinicama, s kojim je udruženje prošle godine organizovalo konferenciju povodom Evropskog dana mednog doručka, te dogovorilo da se područje Rudine u podnožju Konjuha proglasi zaštićenom zonom prirode, prvom takvom zonom u ovom gradu. Sa Turističkom zajednicom Tuzlanskog kantona je dogovoreno pripremanje novog turističkog paketa pčelarskog turizma, dok je sa Tehnološkim fakultetom dogovoreno organizovanje međunarodne konferencije o pčelarstvu.
Projekat „Zelene učionice“ osigurava dugoročnu održivost rada udruženja i igra ključnu ulogu u jačanju kapaciteta organizacije. Kroz saradnju sa gradskim vlastima, organizacija se pozicionira kao svojevrsni lider u oblasti očuvanja prirode i promocije održivog razvoja, dok im saradnja sa fakultetom omogućava da rad temelje na akademskoj strukturi i znanstvenoj metodologiji, što osigurava dodatni kredibilitet i prepoznatljivost u lokalnoj zajednici.